Фотоволтаичните и вятърни електроцентрали ще са основните източници за производство на електроенергия през 2050 г. Това се казва в поредния доклад на BloombergNEF - New Energy Outlook с дългосрочни сценарии за развитието на световната енергетика до 2050 г.
В доклада се разглеждат два основни сценария.
Сценарият за икономичен преход (ETS) съдържа базовата оценка за перспективите за енергийния сектор, основана на анализ на технологиите и тяхната стойност, без да се отчита „политическата намеса“.
Сценарият NetZero описва вероятния път за постигане на целите на Парижкото споразумение за климата. Моделирането на BNEF показва, че ограничаването на повишението на глобалната температура с 1,5 градуса по Целзий през 2050 г. изглежда все по-малко вероятно. Въпреки това все още се запазват пътищата за постигане на възможността за оставане в диапазона до 1,77 градуса по Целзий.
И в двата сценария се очаква колосален ръст на електроенергетиката и електрификацията в различните сектори на икономиката.
В първия сценарий (ETS) годишното производство на електроенергия в света се предвижда да се увеличи до 46 хил. ТВтч през 2050 г. (днес е около 28 хил. ТВтч годишно). Според сценария NetZero – то ще надхвърля 80 хил. ТВтч. При това, според втория сценарий около 23 хил. ТВтч ще се използват за производството на водород.
Бурното развитие на електроенергетиката ще се дължи основно на технологиите на слънчевите и вятърни мощности за производство. И в двата сценария се очаква, че те ще са най-големите (с голяма разлика ) производители на електроенергия. Общият им дял, според сценария ETS ще достигне до 65 %, а според сценария NetZero ще се доближи до 80 % през 2050 г.
В доклада си експертите от BNEF отбелязват, че повечето изследвания са склонни към това, че слънчевата и вятърната енергетика ще са най-големите производители на електроенергия към средата от настоящото столетие. Така например, според сценария на Международната агенция по енергетика (МАЕ), делът на слънчевите и вятърни мощности за производство в света ще достигне от 45 % до 69 % през 2050 г. в зависимост от сценария.